Saksynt - Gunnar Tjomlid

TFTNorway svarer på min kritikk

Mats
I begynnelsen av august fikk jeg en mail fra Mats Uldal, selveste høvdingen i den norske TFT-bevegelsen. Jeg har aldri kontaktet Uldal selv og på ingen måte tatt initiativet til en dialog med ham, men det ser ut til at I-Huset har videresendt mine mailer til TFTNorway og bedt ham svare meg.

I-Huset har vært ærlige i at de selv ikke har kunnskap til å svare meg på mine spørsmål, noe jeg finner rart ettersom de tar godt betalt for å behandle folk ved hjelp av bl.a. TFT. De kan altså ikke nok om TFT til å svare på mine enkle spørsmål, men forbeholder seg likevel retten til å praktisere TFT på mennesker med ulike typer problemer. Det finner jeg skremmende uansvarlig og fryktelig kynisk.


La meg gjengi noen bruddstykker av den siste korrespondansen med I-Huset. Jeg skrev bl.a:

Hvordan kan dere f.eks. forsvare en påstand som “Når vi tenker en tanke skapes det et felt med informasjon rundt tanken.”? Dere vet at dette er bare en hypotese som det ikke finnes noe som helst empiri for å underbygge. Dere fremlegger likevel påstanden som om det var fakta, og dermed er det bevisst villedende ovenfor potensielle kunder som ikke vet bedre.

Dere skriver også at metoden ikke har noen kjente bivirkninger, men dere har selv sendt meg henvisninger til forskning som nettopp viser til bivirkninger. Er ikke det dobbeltmoralsk?

Mener dere at medisinsk behandling skal foregå slik? Skal slike terapier kun tilbys mot dyre kursavgifter og hemmeligholdes? Skal man virkelig lukke øynene for at det er et totalt fravær av dokumentasjon som viser at metoden har noen som helst effekt (utover placebo)? Har dere selv forsøkt å stimulere “akupunkturpunktene” i tilfeldig rekkefølge og se om dere får de samme resultater (dette er ikke uetisk da metoden uansett ikke fungerer utover placebo).

Jeg ser av mailen dere henviser til at dere ikke ønsker å kommentere mine henvendelser, og det finner jeg svært passivt og unnvikende. Det gjør det ekstra ille at dere tar penger av kunder for å tilby en behandlingsmetode som dere ikke en gang er i stand til å forsvare eller dokumentere virkningen av. Det finner jeg svært kritikkverdig, og selv om dere helt sikkert mener godt og tror fullt og fast på TFT selv, så skulle jeg ønske at dere ville være åpne for å se på den objektive forskning som er gjort og analysere dette med et åpent sinn.

Svaret fra I-Huset viser en total ansvarsfraskrivelse for eventuell manglende effekt, eller potensielle bivirkninger, av den TFT-behandling de tilbyr:

Vi har valgt å ta vår utdannelse gjennom et utdanningssystem, og vi forventer og stoler på at de som driver denne typen opplæring er seriøse. Så for å avslutte, på det nivået du har valg å komme med dine kommentarer, går dine kommentarer langt ut over det å drive villedende markedsføring av I-Huset og et av våre produkter, og da får du ta diskusjonen med de som driver opplæring av TFT og ikke med oss.

Vi bruker det vi har lært, og etterfølger lover og regler etter beste evne.

Spørsmålene mine har ikke vært på et spesielt høyt nivå. Jeg er amatør. De er de “faglærte”. Jeg har bare brukt noen timer til å lese om TFT. De har gått på ukeslange kurs. Hvordan kan jeg da likevel stille spørsmål som de ikke kan svare på? Hva gjorde de egentlig på disse kursene hvis de ikke en gang kan forklare hvordan TFT fungerer?

Nedenfor er mailen jeg fikk at Mats J Uldal. Jeg gjengir den i sin helhet og gir mitt svar nedenfor:

Hei Gunnar R Tjomlid,
dette er Mats J Uldal.
Det er særdeles interessant å lese dine hypoteser om hva som er riktig rundt Tankefelt terapi.
Teorien bak TFT er som du sier en hypotese. Og hva så?
Alt omkring tanker og følelser er kun teorier enten det gjelder psykologi eller psykiatri. Høres det rart ut?
Dersom du er av den sorten som kun vil forholde deg til det som er “vitenskaplig” mulig å vise, har du et særdeles stort problem heretter. Du må slutte å tenke. Ingen har noengang kunnet bevise hva tanker er. Betyr det at de ikke finnes? Betyr det at de ikke skal tas hensyn til? Skal vi bortforklare tanker med yndlingsuttrykket til slike som deg, “Placebo”?
Alt, og da mener jeg alt, som er skrevet om tanker og følelser er bare teorier og kan ikke være noe annet da hverken tanker eller følelser kan måles med instrumenter. Den eneste måten tanker og følelser kan måles på er den enkeltes selvopplevde vurdering av intensiteten i sin egen følelse og den enkeltes vurdering av hva slags følelse de har. Eller kan du, Gunnar, som er så opptatt av å fortelle andre hvor lite vitenskaplige de er, vite noe om andres tanker eller følelser?
Det opprører meg at du er så frekk at du mistror de tusenvis av klienter som har fortalt meg at de føler seg bedre eller helt kurert for en vond følelse, at du mener at du vet mer om deres følelser enn dem…
Så vidt jeg vet har du aldri vært på et av mine (ellers andres) foredrag om TFT? Har du noengang overvært en behandling?
Hvem har størst sannsynlighet for å forstå noe om dette, jeg som har behandlet mer enn 5000 klienter og undervist mer enn 1000 terapeuter(deriblant leger, psykologer og psykiatere i 5 land) eller du som ikke har gjort noe av det?
Det er åpenbart av dine umodne kommentarer at du ikke gjør forsøk på å respektere de menneskene som hevder at dette virker på dem. Når et menneske som har, “beviselig”, hatt angst i mer enn 30 år, og “beviselig” ikke har angst etter en TFT behandling og fortsatt ikke har det 1 år etter behandlingen, tror du da det skyldes “Placebo”`?
Da bør vi i tilfelle straks innføre placeboklinikker over hele Norge slik at ingen behøver å lide mer enn nødvendig.
I motsetning til deg kjenner jeg Monica Pignotti personlig og din måte å forklare hennes meninger på er totalt misforstått. Hennes uoverstemmelser med Callahan har ingen ting med at hun ikke vet at TFT virker. De har bare divergerende meninger om detaljer rundt HVORDAN det virker. Det er gjort mange titalls studier på TFT og 100% av dem gir sterke indikasjoner på at det har signifikant virkning.
Du har ennå tilgode å komme over en studie på TFT som ikke viser en klart opplevd effekt av klienten, den eneste som kan BEVISE at noe har skjedd!
Ordet bivirkninger kommer fra medisinindustrien(pussig…) og betyr “ikke ønskede eller ikke forventede virkninger”) Dette er helt annerledes enn ved TFT. At sterke følelser kommer opp som et resultat av at andre følelser blir borte er i høyeste grad en gunstig effekt som TFT har. Vi kan ikke løse noe som ikke er til stede. Når følelser ligger lagvis må de nødvendigvis komme fram en etter en før de kan minskes til en ønsket intensitet.
Det er nesten rørende hvilken tiltro du ser ut til å ha til medisinens studier og hvilken vitenskaplig beviskraft de har. Jeg kan gi deg dusinvis eksempler på medisiner som var såkalt “vitenskaplig” dokumentert og som etter å ha ødelagt livet til eller drept tusenvis av pasienter måtte tas vekk fra salgshyllende. Er denne “vitenskaplige” holdningen“ det du vil at vi skal etterstrebe? Dersom du hadde brukt brøkdelen av den tiden du bruker til å rakke ned på noe du”beviselig“ ikke vet noe om, til å kjempe imot medisiner som VIOXX, en smertelindrende medisin (mot leddgikt) som var den mest solgte i skandinavia inntil for 2 år siden, så hadde det stått respekt av deg. VIOXX antas å ha drept minst 40.000 mennesker før den ble totalforbudt! Samme typer medisiner som denne COX 2-hemmeren er fortsatt på det norske markedet. Synes du det er ok eller er det en smule mer kriminell aktivitet enn å behandle mennesker med TFT?
Til din informasjon ødelegger Placebo fullstendig enhver studie av virkningen på antidepressiva og dette anses idag av legemiddelfirmaene som et meget stort problem. Som du tydeligvis ikke er kjent med er gjennomsnittlig virkning av antidepressiva mindre enn 1% i deres egne studier. Og da snakker vi ikke om positiv effekt, men bare en eller annen virkning…
Det at det tok legemiddelfirmaene 13 år før de innrømmet at deres egne studier viste at det var et doblet risiko for selvmord for barn som tar antidepressiva, er det ok for deg? Eller bør du kanskje engasjere deg på det feltet?
Redaktøren i Lancet sier at det største problemet de nå har er såkalte ”ghostwriters“, studier skrevet av ansatte i legemiddelfirmaer skjult bak ”kjøpte“ legenavn som aldri har deltatt i studien. Underbygger dette din tiltro til den normale ”vitenskaplige“ måten å forske på dette området?
Hva tror du er grunnen til at jeg blir bedt om å holde fordrag for 80 leger i auditoriet på Ullevål Sykehus? Eller foredrag for 60 psykiatere i Oslo, innbudt av en direktør i et velkjent legemiddelfirma fordi jeg kurerte en av hans bekjente foran øynene hans?
Jeg er nå innbudt som av hovedtalerne på neste års smertekonferanse på Rikshospitalet fordi man har fått ubegripelig gode resultater med TFT i forhold til ”kroniske“ smerter på en av landets største smerteklinikker. Er dette fordi de alle ”vet“ det samme som deg, at det umulig kan virke selv om de aldri har overvært en eneste behandling?

Kjære Gunnar Tjomlid, jeg utfordrer deg herved til å overvære behandlinger jeg foretar på mine foredrag eller på annen måte spørre klienter som selv mener at de har blitt kvitt sine problemer med TFT. Dersom du mener at du besitter evner som vet mer om sannhetsgehalten i deres erfaringer enn de selv, ønsker jeg deg hjertelig tillykke. Du kommer til å gjøre furore i fremtiden med slike evner.
Dersom du har rett og alle våre fantastiske resultater skyldes Placebo anbefaler jeg deg og alle andre i å gjøre karriere som ”Placebo“ terapeut!
Hvem driver med svindel? Kanskje de som forsøker å løse noe i psyken( som ingen vet hva er) med medisiner som vitenskaplig dokumentert har skadelig nevrologisk, biologisk og fysiologisk effekt på kroppen? Eller har du hørt noen lege si at ”disse antidepressivaene er svært sunne for deg/ kroppen din!“.
Bruk heller din tid på å angripe det som virkelig er skadelig innenfor dette feltet(beviselig) enn å angripe noe du (beviselig) ikke kan noe som helst om annet enn dine egne konstruerte antagelser.
Hvis du misforstår enkelte terapeuters vilje til å svare på mange av dine lite gjennomtenkte argumenter så skyldes det antagelig at de har mye å gjøre med å hjelpe mennesker som har behov for hjelp i motsetning til den ”hjelpen“ du kan tilby de samme menneskene.
Jeg er klar til å møte en hvilken som helst skeptisk forsamling, i en hvilken som helst setting, og vise DER OG DA hvilken effekt TFT har. Dersom den virker på skeptiske mennesker, kan virkningen da skyldes Placebo?
Dersom du har andre spørsmål anbefaler jeg deg min bok ”Kroppens seier over medisinene“ som kommer ut på Flux forlag i sept/oktober -07.
Eller ring meg på 9411 1110 dersom du er seriøst opptatt av å få vite noe om hvordan TFT virker og ikke bare er opptatt av å få rett i dine antagelser.
Jeg kan ikke love at jeg svarer deg med et like langt skriftlig svar en annen gang da jeg nå var så heldig at jeg kunne bruke ferien min.

Med de beste ønsker om fortsatt god psykisk helse

Mats J Uldal/fearfighter

Kjære Mats J Uldal,

Ditt svar baserer seg hovedsakelig på to enkle poeng:

1) Jeg har mange fornøyde kunder, derfor må TFT virke.
2) Vitenskapelig metode har ført til mer vondt enn godt.

La meg kommentere disse påstandene:

1) Det finnes titusenvis av alternative behandlingsmetoder. Hvis du virkelig mener at ”fornøyde kunder“ er dokumentasjon på effekt og et uomtvistelig bevis på at en behandlingsmetode fungerer, så må du akseptere alle disse andre behandlingsmetodene, uansett hvor absurde de er. Mener du virkelig at psykisk kirurgi kan helbrede kreft? Vel, mange pasienter vil skrive under på det. (De som enda lever vel og merke.) Mener du at John of God virkelig helbreder mennesker? Vår egen Svein Magne Pedersen har visstnok helbredet titusener. Mener du derfor at Pedersen beviselig kan helbrede ved Guds kraft? Det må du nødvendigvis mene, med mindre du kun vektlegger anekdotiske ”bevis“ fra behandlingsformer som du selv allerede har tiltro til fra før. For eksempel TFT. Et absurd og inkonsekvent standpunkt, men slettes ikke uvanlig innen den alternative medisin.

Det kanskje største problemet med din argumentasjon er EFT. Denne behandlingsmetoden er en videreutvikling av TFT. Mens TFT opererer med svært strenge ”bankemønster“ for hvordan ”akupressuren“ skal utføres, så mener EFT at rekkefølgen ikke har noen som helst betydning. Hele grunnlaget for TFT er disse ”algoritmene“ (bankemønstrene) for å kurere ulike lidelser. I starten var disse algoritmene svært hemmelige, og man måtte betale Callahan dyre kurs for å få innsikt i dem. Senere ble algoritmene offentliggjort, og i dag kan hvem som helst lære seg dem ved å ta ulike TFT-kurs. Men EFT-bevegelsen mener altså at algoritmene er uten betydning. Bare man ”banker“ mange nok ganger på de ulike punktene, gjerne fra toppen av kroppen og nedover, så vil det ha effekt. Og vet du hva? EFT er minst like populært som TFT og har altså minst like mange fornøyde kunder som TFT!

Dette kan bare lede deg til en konklusjon, nemlig at hovedprinsippet bak TFT er feil. Rekkefølgen på bankingen/tappingen har ikke noe å si. Hvis EFT fungerer, noe det etter dine egne sannhetskriterier tydeligvis gjør, så må du snarest skrinlegge den gamle og overdrevent kompliserte TFT-metoden, og heller starte med EFT. Hvorfor gjør du ikke det?

2) Du mener at den vitenskapelige metode er bortkastet og tullete. Som eksempel nevner du bl.a. VIOXX som kan ha tatt livet av flere tusen mennesker før legemiddelet ble inndratt. Men du overser dessverre hele poenget, nemlig at det var den vitenskapelige metode som gjorde at VIOXX til slutt ble inndratt! Det var gjennom dobbeltblinde studier med kontrollgruppe at problemene med VIOXX til slutt ble avdekket. Dessverre fikk medisinen være på markedet alt for lenge, men dette skyldtes ikke svakheter ved den vitenskapelige metode, men derimot dårlig håndtering av bl.a. amerikanske helsemyndigheter. Hvis tradisjonell medisin baserte seg på de samme kriterier som du og andre alternative behandlere, så ville VIOXX fortsatt vært i salg, fordi kritisk testing og objektive observasjoner ikke betyr noe for dere så lenge dere kan tjene penger og har kunder som, hvertfall kortsiktig, føler seg bedre.

VIOXX er et godt eksempel på hvorfor vi har kontrollert testing innenfor den tradisjonelle medisin. Du ser åpenbart farene med å overse den objektive, kontrollerte testing av medisiner og behandlingsmetoder, men krever likevel retten til å ignorere dette når det gjelder TFT. Dette er selvmotsigende og farlig.

La meg også kommentere noen andre påstander i din mail:

Tanker
I motsetning til det du hevder, så har jeg ikke kritisert TFT sin hypotese omkring tanker. Jeg prøver å forholde meg til det som er mulig å måle og detektere objektivt når jeg uttrykker min skepsis til TFT. Det jeg konkret har stilt spørsmål ved er ideen om et tankefelt og den svært konkrete påstanden til TFT-bevegelsen om at ”Når vi tenker en tanke skapes det et felt med informasjon rundt tanken“. Jeg er selv svært nysgjerrig på mennesker bevisshet, tanker, oppfatning/illusjon av ”jeg’et“, vår subjektive verdensoppfatning osv, og har lest ganske mye om disse tema, så jeg har ingen problemer med å være enig med at vi i dag vet lite om hvordan vår hjerne fungerer og i hva våre tanker, følelser og bevissthet egentlig er. Jeg kan ikke vite noe om andres tanker eller følelser utover det de velger å fortelle meg, eller det jeg kan lese ut fra deres oppførsel. Derfor frastår jeg også fra å hevde eksistensen av et ”tankefelt“, samt å ta penger fra folk for å behandle dem basert på manipulering av dette ”tankefeltet“.

Det er her du og jeg avviker fra hverandre. Jeg innrømmer at jeg ikke vet. Jeg ønsker å se hvor forskningen tar oss, og jeg ønsker å lære mer. Du har derimot tatt et kurs i et fag konstruert av en person som ikke har utsatt noen av sine hypoteser for vitenskapelig testing. Du tar deretter godt betalt for å tilby behandling ut fra sin svært subjektive ide om hvordan mennesket psyke fungerer.

Du kritiserer meg for å hevde å vite noe om tanker og følelser. Men det har jeg aldri hevdet. Det har derimot du. Jeg har bare stilt spørsmål ved TFT sin helt konkrete påstand omkring tankefelt, en påstand som er 100% udokumentert og bare diktet opp av en enkeltperson som har tjent seg rik på konseptet. Du mener derimot å vite hvordan menneskers følelser er uløselig hektet sammen med vårt påståtte tankefelt. Hvem er hykleren her?

Anekdoter og placebo
Du skriver:

Det opprører meg at du er så frekk at du mistror de tusenvis av klienter som har fortalt meg at de føler seg bedre eller helt kurert for en vond følelse, at du mener at du vet mer om deres følelser enn dem…
Så vidt jeg vet har du aldri vært på et av mine (ellers andres) foredrag om TFT? Har du noengang overvært en behandling?

Hvem har størst sannsynlighet for å forstå noe om dette, jeg som har behandlet mer enn 5000 klienter og undervist mer enn 1000 terapeuter(deriblant leger, psykologer og psykiatere i 5 land) eller du som ikke har gjort noe av det?

Jeg har aldri overvært en behandling, og kan heller ikke se hva det skulle ha med saken å gjøre. Jeg er ikke et øyeblikk i tvil om at dine pasienter i det store og hele er fornøyde med behandlingen. Jeg er ikke i tvil om at hvis jeg hadde overvært en behandling, så hadde jeg vært vitne til en pasient som ville hevde at din teknikk har hatt positiv effekt. Men dette gjelder også alle andre alternative behandlingsformer. Måten du argumenterer på har som konsekvens at du selv må akseptere enhver behandlingsform som eksisterer, så lenge det finnes et visst antall fornøyde pasienter. Dette inkluderer krystallhealing, bønn, homeopati, Rosenmetoden, blomstermedisin, chakramassasje, kopping, ayuerveda, vibrasjonsmedisin, sjamanhealing, psykisk kirurgi osv. Alt du henviser til er anekdoter, og anekdoter er totalt verdiløse når det kommer til å vurdere effekten av en behandlingsform. Dette burde du vite og respektere.

Du kaller meg frekk fordi jeg ”mistror de tusenvis av klienter“ som er fornøyde med din behandling. Igjen serverer du uriktige påstander. Jeg har for det første aldri tidligere kommunisert med deg, så jeg har ikke hatt noen anledning til å kommentere dine pasienter. Jeg har kun kommunisert med I-Huset, og da har jeg gjort det klart at jeg ikke et øyeblikk er i tvil om at pasientene deres er fornøyde. Men jeg vet også såpass om placeboeffekt at dette ikke er overraskende. Forventing om effekt, ro, avslapping, oppmerksomhet, fysisk kontakt, samtale og forståelse har utvilsomt en kraftig effekt for pasienten. Det finnes ikke noen som helst grunn til at du skulle mene at nettopp dine pasienter opplever en reell effekt, mens alle andre behandlingsformer som du ikke selv tror på (f.eks. antidepressiva) kun er offer for placeboeffekten.

Husk at når vi snakker om placebo, så er ikke det et angrepsvåpen som benyttes av ”skeptikere“ i kampen mot ”alternative behandlere“. Absolutt ikke. Placebo-effekten er vel dokumentert og relativt godt beskrevet, og er like reell innen vanlig medisin. Ja, selv innen en så konkret behandlingsform som kirurgi gjør placeboeffekten seg gjeldende. Det er ingen tvil om at den positive effekt av besøk hos en vanlig lege nesten alltid har et element av placeboeffekt i seg. Dette vet leger veldig godt, og det utnyttes nok i ganske stor grad. En injeksjon med B-vitaminer kan gjøre underverker hos pasienter…

Placeboeffekten er heller ikke nødvendigvis bare psykologisk. Det er også observert rell forbedring av helse hos pasienter som er utsatt for placebo:

Doctors in one study successfully eliminated warts by painting them with a brightly colored, inert dye and promising patients the warts would be gone when the color wore off. In a study of asthmatics, researchers found that they could produce dilation of the airways by simply telling people they were inhaling a bronchiodilator, even when they weren’t. Patients suffering pain after wisdom-tooth extraction got just as much relief from a fake application of ultrasound as from a real one, so long as both patient and therapist thought the machine was on. Fifty-two percent of the colitis patients treated with placebo in 11 different trials reported feeling better — and 50 percent of the inflamed intestines actually looked better when assessed with a sigmoidoscope.

At et menneske som har hatt angst i 30 år blir frisk etter en behandling hos deg skyldes nok mest sannsynlig det faktum at dette menneske har gått til det steg å søke behandling, noe som i seg selv er 90% av kuren/løsningen, spesielt når det gjelder psykiske lidelser som angst. Uansett hvilken behandlingsform denne personen hadde oppsøkt, så ville det vært relativt stor sjans for at det ville ha effekt, fordi motivasjonen om å ”ordne opp i problemet“ er en stor del av løsningen. Personen hadde kanskje også allerede prøvd ulike alternative behandlingsformer, men tilfeldigvis kan det ha vært TFT som ble prøvd da denne personen begynte å føle en bedring. Det kan også skyldes at du er en så god behandler at du klarer noe som ikke andre behandlere klarer. Ikke fordi dine TFT-teknikker har noen effekt, men fordi din personlighet er av en karakter som har positiv effekt på mennesker. (Man skulle ikke tro det basert på din tone i mailen til meg, men du er sikkert mer behagelig mot mennesker som betaler deg for å være det.)

Jeg kjenner selv en jente som har benyttet seg av TFT og som følte at det hjalp henne. Hun er på ingen som helst måte frisk, men hevdet likevel at det hjalp, hva hun nå mener med det. Det interessante er likevel at hun gikk til tre ulike TFT-behandlere som ikke hjalp noe som helst, før hun fant den fjerde behandleren som hun mente hjalp henne. Dette er også bare en anekdote og beviser selvsagt ingenting, men kan tyde på at effekten er mer avhengig av behandleren selv, enn av teknikken som brukes.

Pignotti mener fortsatt at TFT virker
Jeg har lest hennes artikkel i ”Research on Social Work Practice“ som hun innleder på følgende måte: ”Although TFT claims to cure a wide variety of psychological and physical problems, there is scant evidence to support such claims. [...] and factors that led to my doubts and ultimate disillusionment with TFT. The pseudoscientific aspects of TFT and how they can impair critical thinking are also discussed.

Pignotti gjør det ganske klart i sin artikkel at hun mener TFT ikke virker annet enn gjennom placebo. Husk at den unike muligheten som TFT/Callahan fikk til å presentere sine påståtte bekreftende studier i Journal of Clinical Psychology uten peer-review var en total fiasko, og at Pignotti senere trakk tilbake den rapporten hun var med på å skrive sammen med Callahan, fordi hun innså at den ikke holdt mål.

Bekreftende studier
Jeg er også svært nysgjerrig på din påstand om at ”Det er gjort mange titalls studier på TFT og 100% av dem gir sterke indikasjoner på at det har signifikant virkning.“ Jeg har selv gått gjennom en liste av studier som jeg fikk tilsendt av I-Huset, og ikke en eneste av disse studiene holdt vitenskapelig standard. Enkelte av de såkalte studiene var til og med selvrapportering av mennesker som var blitt behandlet av Callahan direkte på et radioprogram! Tar du ditt fag så lite seriøst at du mener dette er holdbar forskning? Mens behandlingsmetoder innenfor vanlig medisin må gjennom årevis med testing og gjentesting i dobbeltblinde studier med kontrollgruppe før de kan tas i bruk, så synes du at din egen behandlingsmetode kan heve seg over alt dette og basere seg på at du mener det er sant, derfor er det bare slik? Er det ikke å erklære fallit når du må akseptere en betydelig dårligere standard på studiene som bekrefter din behandlingsform, enn på andre tradisjonelle behandlingsformer med påvist effekt? Er det ikke egentlig litt pinlig hele greia?

Men for all del, hvis du kjenner til nye studier som bekrefter TFT, så er jeg svært åpen for å se på dette.

Placebo og antideprissiva
Du skriver:

Til din informasjon ødelegger Placebo fullstendig enhver studie av virkningen på antidepressiva og dette anses idag av legemiddelfirmaene som et meget stort problem. Som du tydeligvis ikke er kjent med er gjennomsnittlig virkning av antidepressiva mindre enn 1% i deres egne studier. Og da snakker vi ikke om positiv effekt, men bare en eller annen virkning…
Det at det tok legemiddelfirmaene 13 år før de innrømmet at deres egne studier viste at det var et doblet risiko for selvmord for barn som tar antidepressiva, er det ok for deg? Eller bør du kanskje engasjere deg på det feltet?

Et av de viktigste målene i gjennomføring av en god studie er å eliminere muligheten for at resultatet skal påvirkes av placeboeffekten. Derfor benyttes dobbeltblinde studier med kontrollgruppe. Med en solid testmetode elimineres placeboeffekten som faktor i resultatet.

Du har rett i at effekten av antidepressiva er relativt liten, og i mange tilfeller kanskje ikke stort bedre enn placebo alene. Men hvorfor aksepterer du placeboeffekten her, men ignorerer den når det gjelder TFT? Ser du ikke at det er like sannsynlig at effekten av TFT kan tilskrives placebo, som effekten av antidepressiva? Med mindre TFT viser effekt i dobbeltblinde studier med kontrollgruppe, som er eneste måten å eliminere placeboeffekten som faktor i resultatet på, så er det like sannsynlig at TFT har en effekt på mindre enn 1% som at antidepressiva har det. Du må i det minste være konsekvent i din argumentasjon. Du kan ikke bruke placeboargumentet både for og mot samme standpunkt.

Når det gjelder eventuell økt selvmordsrisiko, så lurer jeg igjen på hvorfor du trekker frem vitenskapens selvkorrigerende effekt som noe negativt? Det er fantastisk at den vitenskapelige metode sørger for at slike mulige negative effekter avdekkes og at man tar konsekvensene av dette! Men slike mekanismer finnes dessverre ikke innenfor alternativ medisin. Du og dine TFT-venner ville aldri latt negative studier hindre dere i å fortsette å tilby behandlingen, fordi dere mener å ”vite bedre“ og viser kun forakt for den vitenskapelige metode… jeg forstår ikke hva du vil med slik selvmotsigende argumentasjon?

Uansett så er din påstand om selvmordsrisiko ikke korrekt. La meg refere til forskningen som er gjort på området:

Suicidal adferd under behandlingsforsøk
Mistanke om at SSRI kan øke risikoen for suicidal adferd, dukket opp for alvor da Teicher og medarbeidere i 1990 omtalte seks voksne pasienter, som under behandling med fluoxetin utviklet intense, tvangspregede suicidaltanker (4). Det er senere utført en lang rekke studier til nærmere belysing av spørsmålet, i de senere år ikke minst med tanke på slik mulig virkning hos barn og ungdom. Vi skal først se på noen analyser som vesentlig gjelder voksne, og så et par som gjelder barn og ungdom.

I en studie av Fergusson og medarbeidere (5) har man forsøkt å få med samtlige kontrollerte forsøk der SSRI er sammenlignet med placebo eller med andre antidepressiva, uansett indikasjon og alder, og der man primært var interessert i forekomst av suicidforsøk og fullført suicid. Det ble inkludert 702 forsøk med i alt cirka 90.000 pasienter. I 411 forsøk, med i alt cirka 50.000 pasienter, ble SSRI sammenlignet med placebo. Her fant man henholdsvis 23 og 6 ikke-fatale suicidforsøk, og 4 og 3 suicid. Altså ingen sikker forskjell i suicid, men signifikant flere suicidforsøk på SSRI enn på placebo. Sammenligning av SSRI og tricykliske antidepressiva viste ingen forskjell. Det ble heller ikke funnet noen sikker forskjell mellom barn/ungdom og voksne.

Gunnell og medarbeidere (6) foretok en omfattende meta-analyse av 477 placebokontrollerte, randomiserte behandlingsforsøk med SSRI, vesentlig på indikasjonen depresjon. Analysen omfattet mer enn 40.000 pasienter. Suicid forekom hos 0,04 prosent både på SSRI og på placebo. Suicidforsøk forekom hos 0,36 prosent på SSRI mot 0,28 prosent på placebo, tolket som «weak evidence of an increased risk of self harm». Suicidtanker ble registrert hos 0,36 prosent på SSRI mot 0,37 prosent på placebo, altså ingen forskjell.

I en analyse av Khan og medarbeidere (7) på i alt 48.277 depressive pasienter som var inkludert i kontrollerte forsøk rapportert til FDA, og som var randomisert til enten SSRI, andre typer antidepressiva eller placebo, ble det registrert fullført suicid hos 0,15 prosent hos pasienter behandlet med SSRI, 0,20 prosent hos pasienter behandlet med andre antidepressiva, og 0,10 prosent på placebo. Forskjellene var imidlertid ikke signifikante. Suicidforsøk ble ikke analysert.

En meta-analyse av alle placebokontrollerte forsøk med escitalopram, omfattende 2277 pasienter på escitalopram og 1814 på placebo, viste lav forekomst av suicidal adferd, og ingen sikker forskjell mellom gruppene (8). Det forekom ingen suicid de første to ukene av behandlingsperiodene, men ett tilfelle senere – i placebogruppen.

I en norsk studie så man på suicidal adferd i 16 placebokontrollerte forsøk med paroxetin, med i alt 916 pasienter på paroxetin og 550 på placebo. Det forekom ingen suicid, men det var en ikke-signifikant tendens til flere suicidforsøk på paroxetin (0,76 prosent) enn på placebo (0,18 prosent). Regnet i forhold til antall behandlingsår var frekvensene på henholdsvis 3,7 og 1,36 prosent, også det en ikke-signifikant tendens (9).

Ingen klar sammenheng, og hvertfall ingen dobling av risiko, slik du hevder.

Ghostwriters
Du skriver:

Redaktøren i Lancet sier at det største problemet de nå har er såkalte ”ghostwriters“, studier skrevet av ansatte i legemiddelfirmaer skjult bak ”kjøpte“ legenavn som aldri har deltatt i studien. Underbygger dette din tiltro til den normale ”vitenskaplige“ måten å forske på dette området?

Ja, i aller høyeste grad. Nettopp det at vitenskapelige tidsskrift som Lancet avdekker slikt gjør at jeg har tiltro til systemet. Men igjen hever jo TFT-utøverne seg over slik kritikk, og lukker øyne og ører for tilsvarende kritikk mot dere fra bl.a. Journal of Clinical Psychology. Hvorfor er du ikke konsekvent?

Tullball
Du skriver:

Kjære Gunnar Tjomlid, jeg utfordrer deg herved til å overvære behandlinger jeg foretar på mine foredrag eller på annen måte spørre klienter som selv mener at de har blitt kvitt sine problemer med TFT. Dersom du mener at du besitter evner som vet mer om sannhetsgehalten i deres erfaringer enn de selv, ønsker jeg deg hjertelig tillykke. Du kommer til å gjøre furore i fremtiden med slike evner.
Dersom du har rett og alle våre fantastiske resultater skyldes Placebo anbefaler jeg deg og alle andre i å gjøre karriere som ”Placebo“ terapeut!

Uldal, dette er bare barnslig tullprat fra deg. Du ser ikke ut til å ha gyldige argumenter å fremlegge, og går derfor heller på min person ved å kaste sarkastiske kommentarer mot meg. Det gjør hverken deg eller TFTNorway mer troverdige.

Du skriver videre:

Bruk heller din tid på å angripe det som virkelig er skadelig innenfor dette feltet(beviselig) enn å angripe noe du (beviselig) ikke kan noe som helst om annet enn dine egne konstruerte antagelser.
Hvis du misforstår enkelte terapeuters vilje til å svare på mange av dine lite gjennomtenkte argumenter så skyldes det antagelig at de har mye å gjøre med å hjelpe mennesker som har behov for hjelp i motsetning til den ”hjelpen“ du kan tilby de samme menneskene.

Du sier jeg beviselig ikke kan noe som helst om TFT. Du har rett i at jeg ikke er noen ekspert, men jeg utfordrer deg å vise til en eneste påstand jeg har kommet med som ikke er korrekt, underbygget og i tråd med den vitenskapelige konsesus på området.

At du derimot føler deg personlig krenket av mine kritiske spørsmål og ikke gir meg et eneste saklig svar, men bare serverer sarkasme og vage subjektive ideologiske påstander tilbake, bidrar ikke til å styrke min tillit til TFT.

Placebo og skeptikere
Du skriver:

Jeg er klar til å møte en hvilken som helst skeptisk forsamling, i en hvilken som helst setting, og vise DER OG DA hvilken effekt TFT har. Dersom den virker på skeptiske mennesker, kan virkningen da skyldes Placebo?

Huff. Du har virkelig ikke forstått hva placeboeffekten dreier seg om. Selv om skeptikere gjennom sin kritiske innstilling til det udokumenterte kanskje er noe mindre utsatt for å bli lurt av falske behandlingsmetoder, så har ikke dette noe med placeboeffekten å gjøre. Selv den mest innbitte skeptiker vil være et offer for placeboeffekt.

Igjen mener du å hevde at hvis du kan vise at TFT virker på en person, så er dette dokumentasjon nok. Jeg kjenner kristne som hevder å ha sett mennesker bli vekket opp fra sin død foran øynene deres. Jeg kjenner kristne som hevder å ha sett bønn føre til at et forkrøplet kne endret seg fysisk foran øynene deres og kneets eier ble spontant helbredet. Svein Magne Pedersen hevder at hans religiøse helbredelsesvirksomhet fungerer fordi han har tusenvis av ”pasienter“ som har blitt friske, selv pasienter med AIDS. Mener du at alt dette er et faktum fordi det finnes personer som hevder å blitt friske av slik behandling? Hvis svaret er ”ja“, så eier du ingen kritisk sans overhodet, og da er videre debatt umulig. Svarer du ”nei“ vil jeg svært gjerne høre hvorfor dine anekdotiske bevis er mer verdt enn andres. Jeg venter spent.

Shake your Moneymaker
Du skriver:

Dersom du har andre spørsmål anbefaler jeg deg min bok ”Kroppens seier over medisinene“ som kommer ut på Flux forlag i sept/oktober -07.
Eller ring meg på 9411 1110 dersom du er seriøst opptatt av å få vite noe om hvordan TFT virker og ikke bare er opptatt av å få rett i dine antagelser.

Jeg er opptatt å finne sannheten, og den finner man ikke ved å ignorere all objektiv dokumentasjon og tvilholde på sin egen ”moneymaker“ slik du gjør. Hvorfor skulle jeg prate med deg? Hva i all verden skulle det bety om du gjennom retorikk skulle klare å overbevise meg? Det endrer ikke sannhetsinnholdet i TFT-bevegelsens påstander et fnugg. Du har ikke vist til et eneste gram av objektiv dokumentasjon for at TFT har noe for seg. Så lenge slik dokumentasjon er ikke-eksisterende må jeg konkludere med at TFT ikke har den påståtte effekt. Men for all del, motbevis meg gjerne, men da saklig og med dokumentasjon, ikke gjennom anekdoter og retorikk.

Med vennlig hilsen
Gunnar R Tjomlid

  • http://svevendeord.blogspot.com/ z

    håper han svarer

  • Pingback: blog.tjomlid.com | Uldal og sykehusene

  • Andre

    Jeg synes TFT høres veldig spennende ut, likevel er jeg en svært kritisk person. Etter å ha sett prisnivået på behandlingen er jeg enda mer usikker. Derimot gir ikke disse artiklene meg noe. Jeg ble glad da jeg merket meg linken etter et søk på google, men skuffet etter å ha lest. Forfatter har altfor få argumenter og virker uinteressert i å faktisk lære noe. Kritikk som dette blir rett og slett litt barnslig da forfatter ikke klarer å se forskjellig perspektiv. Jeg sier barnslig da dette minner meg om en sta unge som med en mening hun forsvarer uansett hvilkene motargument hun måtte få. Det fordi det bare er sånn. Verden er ikke så firkantet som man skulle tro forfatter…

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomli

    Takk for kommentar. Til orientering har jeg lest gjennom flere titalls forskningsrapporter om TFT. Jeg har lest mye på TFT Norway sine websider. Jeg har diskutert med mennesker som utøver TFT. Jeg har lest flere webartikler om emnet. Likevel har jeg ennå til gode å se en eneste studie som viser at TFT har effekt utover placebo. Jeg har til gode å høre en vitenskapelig forklaring på hvordan TFT skulle virke om den gjorde det. Jeghar til gode å høre saklige argumenter fra TFT-behandlere, inkl Uldal selv, noe du vel selv ser i denne bloggposten. (Og nei, han har aldri svart meg igjen selv om han lovet å gjøre det… hvorfor?)

    Hvis du mener hans argumenter er rasjonelle og mine svar er irrasjonelle, hadde det vært fint om du pekte på dette og forklarte hvor du mener han har rett og jeg tar feil? Jeg kan ikke legge meg flat for dårlige argumenter bare for å være "ydmyk"… men for all del, fortell meg hvor og hvorfor du mener jeg burde vært mer "åpen" istedenfor å argumentere mot Uldals åpenbart selvmotsigende, udokumenterte og løgnaktive påstander?

  • Andre

    Hei! ja jeg ser nå at jeg forklarte meg litt dårlig. Det er en fin artikkel som har mange gode poeng. likevel føler jeg at alt er dreid rundt tanken om at dette MÅ være lureri grunnet lite forskning på at TFT fungerer. Det blir litt tynt for meg da jeg ikke mener man må ha bevis for å hjelpe mennesker om det fungerer. Om det da er en placebo effekt er vel ikke det så dumt sålenge det hjelper mennesker til en mye bedre hverdag? Her virker du lite åpen og ser alt ut fra en synsvinkel om at dette kun er laget for å lure penger ut av folk. Og hvorfor tar du ikke mot tilbudet hans om en prøvetime? Du avfekter det blankt uten noen grunn. Jeg sier ikke herved at jeg tror på TFT. Jeg er faktisk enig med deg i at det virker litt suspekt.

    "Høres noe for godt ut til å være sant er det gjene det". Ordtaket er det første jeg tenker på når jeg først leser om TFT. Likevel kjenner jeg en trang til å prøve det ut. Denne utforsknings lysten blir kjapt borte da jeg mottar en mail fra en av terapeutene listet hos TFTnorway.no. Hun sier nemlig at jeg fra første møte binder meg til totalt 4 timer. Ved første møte skal jeg betale 5000 KR helt uten forsikring om at dette på noen måte fungerer. Etter å ha lest noen sider i boken til Uldal vet jeg også at terapeutene selv uttaler at metoden ikke fungerer på alle. Det betyr at når jeg er ferdig etter 4 timer og det viste seg å være en placebo effekt som jeg ikke tror på, kan terapeuten si at, "Åja, men da er du en av de få det ikke fungerer på. Ut med deg, neste pasient kommer nå". Så her er jeg helt enig med deg. Det er godt mulig TFT fungerer, og det er godt mulig det bare er tull. Likevel er det lurt å være litt mer åpen. Om noen mennesker har fått hjelp gjennom TFT er det kjempe bra, men du virker negativ til alt uansett.

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomli

    Du hevder at placebo i seg selv er en gyldig "behandlingsmetode". Det er en interessant debatt å ta, men jeg mener nok at det uansett er galt å "selge placebo" som behandling, selv om pasienten opplever at "det virker". Noen årsaker til dette er at det kan forhindre pasienten i å gå "ekte behandling" som de faktisk har behov for etc.

    Det som likevel gjør at jeg er direkte provosert av TFT som behandlingsmetode, er at jeg mener de så åpenbart er en gjeng svindlere. Hvorfor? Et eksempel er at TFT har et innebygget alibi mot å ikke virke. Hvis TFT-behandling ikke virker, eller slutter å virke etter en stund, så skyldes dette nemlig "toksiner". Pasienten har altså noe i sitt nærmiljø ("toksiner") som ødelegger for TFT-behandlingen. Disse "toksinene" er ikke definert så vi vet ikke hva der er. Det er egentlig opp til behandleren selv å finne på alt ettersom hva passer. Med andre ord har TFT-behandlingen sørget for at den er 100% virkningsfull. Når den ikke virker er det nemlig ikke behandlingen sin feil, men "toksinene". Dette oppfatter jeg som så åpenbart svada at jeg ikke kan tolke det annerledes enn at utøverne er gjennomført uærlige. Det vil si, noen av utøverne tror vel faktisk på dette og er derfor "ubevisst uærlige", men de som holder kurs i TFT må vite at dette er tull. Hvis de ikke forstår det har de ingen evne til å tenke kritisk og det er enda en grunn til å være veldig skeptisk til å slippe slike folk løs på folk med ulike problemer.

    Jeg har selv diskutert dette med TFT-behandlere, og de ante ingenting om hvordan metoden fungerer, ingenting om eventuelle bivirkninger og hadde tydeligvis aldri ofret behandlingsmetoden en kritisk tanke. De sa selv rett ut til meg at de ikke kunne nok om TFT til å gå inn i en debatt med meg. Likevel tar de betalt for å praktisere TFT på pasienter!

    Husk også at han som diktet opp TFT gjorde dette helt uten noen form for forskning eller testing, men tok opp til 100.000 USD for å lære bort teknikken på kurs. Mistenkelig? Absolutt. De studier som er gjort i ettertid viser ingen effekt av TFT, annet enn en kortvarig placeboeffekt. Les gjerne hva den tidligere TFT-guruen Monica Pignotti skriver om TFT (se artikkel sendt til deg på mail).

    Jeg er også negativ til TFT fordi da jeg begynte å sjekke ut dette kontaktet jeg utøvere for å få mer informasjon, men opplevde umiddelbart at ingen av dem kunne si noe som helst fornuftig om metoden. Uldal selv har, som du selv kan lese, ikke et eneste fornuftig

    argument å komme med. Han serverer også direkte løgner, og unndrar seg videre debatt straks han forstår han ikke har noe å komme med. TFT-utøverne har hatt 20 år på seg til å få gjort gode studier av metoden, men det ønsker de ikke. Hvorfor? De ønsker åpenbart ikke å la fakta komme i veien for deres pengemaskin.

    Er det ikke også påfallende at EFT og TFT oppfattes som like effektive av pasienter, når metodene bryter totalt med hverandre? Hvis TFT virket som den hevder, skulle ikke EFT fungere – men pasientene er like fornøyde. Enda et argument for placeboeffekt.

    Du oppfatter meg som "negativ til alt uansett", men det er vanskelig å ikke være negativ og sint når disse menneskene ikke har et fnugg av dokumentasjon å vise til, når de unnviker debatt, når de driter i bivirkninger så lenge de får betalt, når de utnytter syke og fattige i den tredje verden, når de lyver og kommer med personangrep heller enn å diskutere saklig. Min opplevelse av TFT er at det er kynisk svindel fra ende til annen. Hvis du eller andre kan vise at jeg tar feil, er jeg mer enn villig til å lytte, men så langt har jeg ikke funnet noen grunn til å vise noen positiv holdning til denne behandlingsformen.

  • http://www.leishacamden.blogspot.com Leisha Camden

    at dette MÅ være lureri grunnet lite forskning på at TFT fungerer.

    Andre: Det er ikke snakk om 'lite' forskning, det er snakk om INGEN FORSKNING OVERHODET.

    Personlig opplever jeg det som en meget viktig forskjell.

  • Andre

    Ja er enig. Etter å lest mailen jeg fikk (med link til artikler av Monica Pignotti) ser jeg jo at TFT virker tvilsomt.

  • Rolf-Arne Pedersen

    Utrolig uvitende Gunnar!

    Jeg har skrevet kommentarer inn til deg tidligere som du tydeligvis sensurerer. Din kritikk av TFT er merkelig. Den viser at du ikke har vitenskapelig erfaring og kunnskap til å uttale deg. All psykologi, all psykologisk behandling er bygd på teorier. Ingen behandlingsform i psykiatrien kan dokumenteres effektiv. Alle behandlingsformer og vitenskaper er basert på gitte forutsetninger under gitte forhold. Jeg kjenner og bruker alle anerkjente teorier i min praksis som behandler i offentlig institusjon. TFT er den behandlingen som pasientene rapporterer gir best reduksjon i symptomer. Finn deg noe annet å kritisere. Ikke kritiser noe som hjelper mennesker med store psykiske smerter. Det er mange andre urettferdige ting i samfunnet du bør bruke tiden din på. Psykologisk vitenskap og behandling kan du nemlig ingen ting om.

    Rolf-Arne Pedersen
    spesialpedagog

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomlid

    1) Jeg har aldri sensurert noen av dine kommentarer.

    2) Når ble TFT en «anerkjent behandling»?

    3) At pasienter rapporterer TFT som effektivt betyr ikke annet enn at placeboeffekten er effektiv. Studier utført av bl.a. M. Pignotti viser at pasienter er like fornøyde uansett hvilken rekkefølge bankingen foregår i. Hvordan forklarer du det hvis TFT er en effektiv behandlingsmetode basert på en korrekt teori?

    4) At pasienter rapporterer TFT som effektivt betyr ikke at den underliggende teori er korrekt. Tror du på ideen om meridianer, akupunkturpunkter, tankefelt og toksiner? Hvis ja – på hvilket vitenskapelig grunnlag?

  • Rolf-Arne Pedersen

    Ok. Som sagt tidligere så er ingen behandlingsform eller teorier noen god evidens (bevisbart virker). Ingen psykologiske teorier og behandlinger er spesielt mye å skryte av. Evidens kan f.eks være at en terapiform under gitte forhold og forutsetninger virker på 47 % av pasientene i akkurat den undersøkelsen. Hjerne forskning opp mot følelses og tankefelter i hjernen er også teorier. En vet ikke at det er slik selv om professorer antar teorien. En vitenskap forteller bare en liten bit av en helhet. TFT er hele tiden i videreutvikling. Hvor en banker har en betydning, men det betyr ikke at andre algoritmer også kan virke.

    Rolf-Arne

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomlid

    Jeg er ikke så interessert i om andre psykologiske behandlingsformer virker eller ikke. Det er en avsporing. Jeg retter kritikken mot TFT og dets teoretiske fundament.

    Problemet med TFT er at det er basert på totalt uvitenskapelige prinsipper. Magisk tenking, med andre ord. Du ser ikke ut til å klare å skille mellom pågående forskning og ulike hypoteser innenfor forskning på hjerne/bevissthet hvor vi selvsagt vet veldig lite foreløpig og mye er antagelser, men hvor ideene likevel er vitenskapelig fundamentert, og TFT som bare er totalt flåsete ideer tatt rett ut av løse luften og uten et fnugg av grunnlag for at vi skulle tro hadde noen realitet.

    La meg spørre deg igjen:
    * Tror du at vi omgir oss med et tankefelt når vi tenker på noe?
    * Tror du at årsaken til at TFT ikke har langvarig effekt er toksiner i miljøet rundt oss?
    * Callahan har sagt at TFT kan kurere malaria på 15 minutter. Er du enig i dette? Hvis ikke, gjør ikke det deg skeptisk til Callahans øvrige troverdighet og kompetanse?
    * De fleste psykologer avviser TFT som behandlingsform. Hvorfor tror du at de gjør det?

    Jeg vil for øvrig vise deg til Wikipedia-artikkelen om TFT som ganske greit belyser problemene med TFT som behandlingsform: http://en.wikipedia.org/wiki/Thought_Field_Therapy

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomlid

    Kan du også trekke tilbake påstanden om at jeg sensurerer dine innlegg når problemet åpenbart bare er at du har skrevet kommentarer under ulike bloggposter uten å klare å skille dette selv?

  • http://leishacamden.blogspot.com Leisha Camden

    Finn deg noe annet å kritisere. Ikke kritiser noe som hjelper mennesker med store psykiske smerter.

    Du er ikke lite frekk som tydeligvis mener du skal kunne bestemme hva andre folk skal kunne skrive på sine egne blogger. Hørt om ytringsfrihet? Den gjelder også for folk som ikke mener det samme som deg … eller som til og med mener at det du mener er sludder og tullball. Suck it up.
    .-= Leisha Camdens siste blog ..‘Henry’s Crime’ =-.

  • Rolf-Arne Pedersen

    Hei igjen! Ja, jeg trekker påstanden om at du sensurerer. Jeg har vært inne på to sider som du har. Beklager påstanden. TFT er selvfølgelig som andre psykologiske teorier basert på teori. Jeg kan derfor hverken avvise eller bevise at Callahan har rett i sine teorier. Men, det er noe forskning på gang hvor en bruker varmesøkende kameraer for å sjekke hva som f.eks skjer med områder hvor det er smerter i kroppen og hva som skjer med områdene under TFT behandling. Når du sier at de fleste psykologer ikke anerkjenner TFT så stemmer dette dårlig med min erfaring som jobber som behandler i psykiatrien. Mange av mine psykolog kollegaer og leger godkjenner og bruker TFT teknikker. I psykologtidskriftet (tror det var oktober utgaven i 2009), så skriver den svært dyktige og anerkjente psykologspesialisten Atle Dyregrov om TFT og sine gode erfaringer med dette verktøyet i psykologisk behandling.

    Jeg vil likevel gjenta for n te gang at all psykologiske teorier og behandlinger er nettopp teorier. Det å f.eks diskutere om Freud sine teorier er riktige eller gale blir egentlig meningsløst. Hva er riktig og galt? Og hvem skal avgjøre om ting er bra eller dårlig? Min mening er at den enkelte pasient sin opplevelse av virkning som er avgjørende? Det er det viktigste for meg!

  • Rolf-Arne Pedersen

    Hmm…har lest litt over innleggene dine, Gunnar.
    Du skriver blant annet at Pignotti har forsker på TFT og at hans forskning viser at pasientene er like fornøyd uansett hvilke algoritme en banker på. Siden du er så opptatt av evidens og vitenskap. Hvordan kan han bevise sin påstand? Er den basert på vitenskaplige metoder? Det å vise til vitenskap blir ofte fremstillt som en sannhet. Vitenskap er som nevnt tidligere bare et lite glimt av en stor virkelighet. Vitenskapen er dessuten hele tiden i utvikling. Som sagt før; en «sannhet i går – kan være en løgn i morgen». Du har sikkert hørt folk bruker som argument; «forskning viser». Dette er en farlig og arrogant argument i diskusjoner, samtidig som det devaluerer andres meninger. Er du noe enig??

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomlid

    Du har rett i at man må kunne vise til referanser. Men Monica Pignotti (det er en hun, ikke han) er såpass sentral i TFT-feltet at jeg antok at du som TFT-behandler hadde satt deg inn i vitenskapen bak metoden og kjente til henne. Hvis du ikke har det vil jeg igjen anbefale Wikipedia-artikkelen om TFT hvor dette gjennomgås. Google er også din venn.

    (Unnskyld, men jeg blir stadig skremt over hvor mange TFT-behandlere som ikke kan noenting om TFT annet enn et helgekurs de har gått på for å lære seg teknikken uten å kjenne til teorien og den manglende vitenskapen bak metoden. Hadde jeg gått til en lege som foreskrev medisiner til meg basert på noe han hadde lest i et Donald-blad, hadde jeg mildt sagt blitt sjokkert og aldri mer ville hatt noe med legen å gjøre.)

    En studie på EFT viste at man fikk samme effekt med bankingen selv om den skjedde på en dukke:

    Wendy Waite and Mark Holder published a controlled study on EFT, an offshoot of TFT. The study had four groups: 1) an EFT group; 2) a control group that received sham tapping points; 3) a group that tapped on a doll and 4) a no treatment group. There were no significant differences between the first three groups, which demonstrated that tapping on meridian points or even other points on the body was no different from tapping on an inanimate object. On average, participants in all three groups did better than the no treatment group, but the changes were only modest (a few points) drop in their subjective level of distress, not the huge, quantum changes reported when these procedures are done by believers. Note that EFT differs from TFT in that they do not claim that any propriety «technology» to diagnose specific sequences makes any difference.

    http://psychjourney_blogs.typepad.com/monica_pignotti_/2009/07/special-series-debunking-tft-revisited-part-1-why-this-is-important.html
    http://www.srmhp.org/0201/emotional-freedom-technique.html

    Pignotti sin egen studie, som du spurte etter, er publisert i en peer-reviewed journal og viser at TFT/VT ikke har noen bedre effekt en tilfeldig banking (EFT):

    My controlled study on TFT Voice Technology was published in a peer reviewed journal, showing that using actual VT was no different from participants who received completely random sequences, requiring no special, proprietary «technology». This is the first and to date, the only controlled study on Callahan TFT that has been published in a peer reviewed journal and the results were null.

    http://www.srmhp.org/0401/index.html

    De publiserte studier viser altså null effekt av TFT. Callahan og TFT-følgerne har ennå til gode å få publisert en eneste studie som viser det motsatte. Er ikke det betenkelig? Du fremstiller deg selv om opptatt av vitenskap, men velger altså her å se helt bort fra de harde fakta. Det forundrer meg.

    Når det gjelder min påstand om at de fleste psykologer avviser TFT som legitim behandlingsform, så er dette bl.a. basert på at American Psychological Association som representerer over 150.000 psykologer i USA har uttalt at TFT «lacks a scientific basis».
    http://en.wikipedia.org/wiki/Thought_Field_Therapy

    Du skriver at vitenskap hele tiden er i utvikling. Selvsagt er den det. Det er dens styrke. Men å utlede fra dette at man dermed kan se helt bort fra vitenskapelig forskning fordi alt uansett egentlig kan være mulig bare det passer ens eget syn, er et horribelt bakvendt standpunkt. Det er tvert i mot. Man må forholde seg til det vitenskapelig forskning viser per i dag, og så være åpen for at fremtidig forskning kan gi ny innsikt. Det betyr at man som ansvarlig behandler IKKE pusher udokumenterte behandlingsmetoder på sine pasienter all den tid det p.t. ikke finnes noe forskning som viser effekt, men derimot forskning som viser at det ikke har effekt (utover placebo).

    Du virker svært komfortabel med å tilby ren placebo til dine pasienter. Det mener jeg er uetisk all den tid behandlingen i seg selv ikke har noen effekt utover selve placeboeffekten. En slik fremgangsmåte hindrer også forskning på metoder som faktisk kan ha reell effekt gjennom at man sparker bena under vitenskapelig metode og går for enkle og lettvinte magiske løsninger som gjør (noen av) pasientene fornøyde.

    Et annet problem med din påstand er at TFT ikke bare er udokumentert, men den bryter også med alt vi vet om hvordan kroppen og verden fungerer. Det er uhyre usannsynlig at kroppen vår er omgitt av et tankefelt. Det er uhyre usannsynlig at «toksiner» i maten og omgivelsene våre er årsaken til våre traumer. Det er uhyre sannsynlig at meridianer eksisterer i kroppen. Dette er primitive ideer som man i 2010 burde ha beveget seg bort fra. TFT er ikke bare udokumentert, men det er også totalt uvitenskapelig i sin natur. Forklaringsmekanismene er basert på ren voodoo-tenking og magi og har ikke noe hold i virkeligheten i det hele tatt. Skulle TFT vise seg å virke i fremtidige kontrollerte studier, vil det garantert skyldes andre ting enn tankefelt og meridianer. Men før vi prøver å finne ut HVORFOR noe virker, må vi først dokumentere AT det virker.

    Du unnlater hele veien å svare på om du virkelig tror på Callahans ideer om meridianer, chi, toksiner osv. Jeg forstår at du tror på TFT fordi «du ser det virker», men brukere av VitaePro sier også at «det virker for meg», selv om det ikke finnes en eneste studie som tyder på at VitaePro har effekt, eller en gang rent hypotetisk skulle kunne ha noen effekt. Å selge ren placeboeffekt er uetisk. Det er å lure sine pasienter/kunder.

  • Rolf-Arne Pedersen

    Utrolig. Dine vurderinger er bygget på at du henter informasjon fra ulike steder og beskriver ut i fra det en sannhet. Forstår virkelig at du ikke kjenner hverken det medisinske eller psykologiske fagfeltet. Tror du metodene som brukes i psykiatrien er veldokumenterte? Vet du mange de virker på? Vet du at mange mange pasienter lærer seg å leve med sin angst, tvang, traumer m.m. Tenker du at når du går til fastlegen så er denne sikker på hvilken behandling som virker på din lidelse. Visst du at de ofte går ut fra prøving og feiling som metode? Visste du at mye av såkalt vitenskaplig medisinsk behandling faktisk dreper pasientene? Kjenner du til bivirkniner på f.eks de såkalte «lykkepillene». Visste du at hostesaft du kjøper på apoteket ikke virker, men er i bestefall det du kaller placebo? Verden er mer sammensatt enn de sidene du mener dokumenterer dine påstander. Hadde du lagt dette til grunn i en vitenskapelig studie av litteratur skrevet om f.eks TFT, så hadde du strøket, både i forhold til din kildekritikk og vurdering av kildene, sett opp mot eget ubalanserte syn.

    I Norge kan det dokumenteres at over 5000 pasienter beskriver at de har blitt friske. Mange av disse har blitt behandlet med såkalt allment aksepterte metoder uten hjelp. Din vinkling inn mot TFT er egentlig litt utrolig. Du uttaler deg egentlig om ting du ikke har forsøkt og sett virkningene av.

    Du sier også at u.t. ikke kjenner til teorien bak TFT. Hvor har du det fra? Jeg kjenner teorien og forstår den, på lik linje med at jeg forstår andre terapiformer som kognitiv atferdsterapi, psykodynamisk terapi, systemisk terapi osv. Jeg leser teorien, men tenker at den bare er et lite snitt av en stor virkelighet.

    Ville du gått til en behandler og bli kvitt din angst eller gått til en behandler som lærte deg å leve med angsten? Placebo eller ei. En kan like gjerne si at kognitiv terapi er placebo og atferdsterapi er manipulering. Når en jobber med behandling tenker en på de ulike metodene som et verktøy i «behandlingskassa». En kartlegger og lager et forståelsesarbeid ut fra pasientens opplevde symptomer for så å forsøke ut metoder for å hjelpe pasienten.

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomlid

    Tror du metodene som brukes i psykiatrien er veldokumenterte? Vet du mange de virker på? Vet du at mange mange pasienter lærer seg å leve med sin angst, tvang, traumer m.m. Tenker du at når du går til fastlegen så er denne sikker på hvilken behandling som virker på din lidelse. Visst du at de ofte går ut fra prøving og feiling som metode?

    Alt dette er totalt irrelevant for debatten. Vi diskuterer TFT. Det at andre metoder muligens også mangler god dokumentasjon, er totalt irrelevant for om TFT virker eller ikke. Du kan ikke tilby TFT til pasienter og så gjemme deg bak unnskyldningen om at «jamen det finnes andre ting som også mangler dokumentasjon».

    Du evner heller ikke å skille mellom det faktum at en del andre behandlingsmetoder du henviser til i motsetning til TFT ikke baserer seg på magisk tenking hvor man trekker inn ideer som totalt mangler rot i vitenskapen. Det er en helt kritisk forskjell, og den må du ta innover deg.

    Visste du at mye av såkalt vitenskaplig medisinsk behandling faktisk dreper pasientene?

    Det finnes kartlagte bivirkninger fordi disse medisinene har vært testet i snitt i 10 år før de tas i bruk. Hvis du mener at metodene dreper flere enn det man er åpne om, forventer jeg at du dokumenterer dette.

    Det er også uhyre kritisk å skille mellom akseptable bivirkninger som er til stede fordi den positive effekten er stor nok til å forsvare risikoen, og bivirnkning fra behandlingsmetoder hvor det ikke finnes noen dokumentert positiv effekt. I sistnevnte tilfelle skal man akseptere 0 bivirkninger fordi man ikke har noe å vinne på å ta risikoen.

    Kjenner du til bivirkniner på f.eks de såkalte “lykkepillene”.

    Ja, men det er igjen totalt irrelevant for diskusjonen.

    Visste du at hostesaft du kjøper på apoteket ikke virker, men er i bestefall det du kaller placebo?

    Det er jeg fullstendig klar over og bruker derfor aldri hostesaft selv. Bortkastede penger.

    Men hvorfor vet du og jeg dette? Jo, fordi det er utført kontrollert studier som viser at effekten ikke er til stede. Det samme er gjort med TFT, men likevel velger du i dette tilfelle ignorere forskningen? Jeg er konsekvent. Du er inkonsekvent. Hvorfor?

    Hadde du lagt dette til grunn i en vitenskapelig studie av litteratur skrevet om f.eks TFT, så hadde du strøket, både i forhold til din kildekritikk og vurdering av kildene, sett opp mot eget ubalanserte syn.

    Beklager, men denne påstand er basert på at du har gjort deg opp noen ideer om hva jeg vet og ikke vet som ikke stemmer. Du har ennå ikke kommentert noen av studiene som viser at TFT mangler effekt utover placebo. Hvorfor ignoerer du disse? Du har heller ikke svart på spørsmålene mine omkring teorien bak TFT og dens magiske prisnipper. Hvorfor? Jeg har nå spurt deg minst 4-5 ganger, men du unnlater å svare. I wonder why.

    Du viser til manglende kildekritikk. Jeg forholder meg til den standard man alltid bruker i vitenskap. Forskning som er publisert i peer-reviewed journaler. Så langt har disse vist at TFT ikke har noe dokumenterbar effekt. Dette er ikke mitt «ubalanserte syn», dette er den objektive standard alle må forholde seg til, også du.

    I Norge kan det dokumenteres at over 5000 pasienter beskriver at de har blitt friske.

    Hvor er denne dokumentasjonen? Og mener du virkelig at det er relevant om 5000 mener de har blitt friske når de ikke er sammenlignet med kontrollgrupper? Hvid du har bakgrunn fra forskning så kan du ikke kaste ut slike tullete påstander. Du må da vite at dette er meningsløst?

    Du uttaler deg egentlig om ting du ikke har forsøkt og sett virkningene av.

    Ah, der kom det klassiske argumentet. «Prøv selv, så forstår du.» Igjen må jeg si det er hårreisende at noen som hevder de kjenner til prinsippene bak vitenskapelig forskning kan hevde at det har noen som helst relevans.

    Ville du gått til en behandler og bli kvitt din angst eller gått til en behandler som lærte deg å leve med angsten? Placebo eller ei. En kan like gjerne si at kognitiv terapi er placebo og atferdsterapi er manipulering. Når en jobber med behandling tenker en på de ulike metodene som et verktøy i “behandlingskassa”. En kartlegger og lager et forståelsesarbeid ut fra pasientens opplevde symptomer for så å forsøke ut metoder for å hjelpe pasienten.

    Du kan sikkert også bruke bønn, håndspålegging og krystallterapi. Du vil få veldig mange fornøyde pasienter. Det betyr ikke at metodene fungerer.

  • Linda

    Hei! Jeg må si dette var meget spennende å lese og tolke meninger vedrørende TFT. Det ble så mange kommentarer frem å tilbake at jeg til sist falt ut av hovedpoenget.
    Men ønsker bare å legge til noen kommentarer vedr. vitenskapelig dokumentasjon da jeg ser noe av dette er diskusjonsgrunnlag, samt nyansere og sammenligne med østlige tolkning og syn. Energi er en vitenskapelig dokumentasjon i stor grad, se nærmere på kvantefysikk. Hvis man har forståelse for den østlige filosofi vil man kunne tolke og forstå likhetene med kvantefysikkens egenskaper og den østlige filosofi sine respektive elementer og egenskaper. Etter min mening snakker vi om samme sak i utgangspunktet. men sett på to forskjellige måter, med et vestlig og østlig syn. Så når det er sakt vil jeg da understreke energi og energibaner. Meridianer er til nå ikke vitenskapelig bevist men hvis vi ser tilbake i tid er det ikke så langt tilbake vi skal for å kunne si at vi ikke visste om lymfebanen heller, eller til å med forsto blodbanen. Vi vet at kroppen er skapt med energiformer og at disse er et system i kroppen.Kroppen er en del av noe større og energistyrt. Alt krever sin tid for ny vitenskap tenker jeg og visst man som menneske skal være trangsynt vil det heller ikke forme ny vitenskap. Hva har dette med TFT, jo.. TFT basserer seg delvis på østlig forståelse av energibaner, så for dere som er skeptiske til denne formen for tenking anbefaler jeg å fordype dere i østlig filosofi og deretter kvantefysikk , så kanskje dere får et annet syn på den delen ved TFT. Tankefeltterapi (TFT) er en behandlingsmetode som kombinerer Østens kunnskap om meridiansystemet og energibanene i kroppen med Vestens tradisjonelle tankegang innen psykologi. Vestens tradisjonelle tankegang er ikke et felt jeg skal gå dypere inn på da jeg ikke har studert dette, men synes store deler av diskusjonen her basserer seg på googling, tolkninger, og usaklig diskusjon om ditt å datt og lite forståelse for noe av den delen som faktisk omhandler ting som er dokumentert men er navngitt som østlig kunnskap og forståelse, noe kanskje ikke så mange av dere har fordypet dere i. Å lese,tolke og konkludere er menneskelige egenskaper men takk å pris er ikke alle like låste og lite nyanserte.

    Jeg leste også et sted her at det ble nevnt at der finnes kameraer,(termografi) vilket er helt riktig. Disse søker varme og varme er energi. Foreløpig viser disse ikke kun rene energibaner men store energifelt der energien varierer og danner bilde i form av farger ettersom energimengden viser sin variasjon. Så med vår fremtidige teknologi og utvikling skal man vel ikke se bort i fra muligheten til å kunne måle energibaner. Dette ville bli en stor oppklaring og sensasjon for TFT og andre alternative metoder som basserer seg på denne tenking og form for behandling.

  • http://blog.tjomlid.com Gunnar Roland Tjomlid

    @ Linda:

    En likhet mellom kvantefysikk og østlig mystikk kan bare finnes om man ikke har den villeste fantasi om hva kvantefysikk egentlig dreier seg om. Har du lest noe om kvantefysikk? Eller klassisk fysikk? Fra vitenskapelige kilder altså?

    Å si at meridianer kan finnes fordi vi en gang tidligere ikke visste om blodomløpet, er som å si at troll kan finnes fordi vi inntil ganske nylig ikke ennå hadde oppdaget soppen Mycena luxaeterna.

    Hva mener du med at «kroppen er skapt med energiformer og at disse er et system i kroppen»? Definer «energi» i denne kontekst please?

    Du skriver:

    men synes store deler av diskusjonen her basserer seg på googling, tolkninger, og usaklig diskusjon om ditt å datt og lite forståelse for noe av den delen som faktisk omhandler ting som er dokumentert men er navngitt som østlig kunnskap og forståelse, noe kanskje ikke så mange av dere har fordypet dere i

    Kan du nevne noe «navngitt østlig kunnskap og forståelse» som har vitenskapelig anerkjennelse og som støtter opp om TFT som behandlingsmetode?

    At du anser aurafotografering som banebrytende vitenskapelig teknologi, sier vel litt om til hvilket lavt nivå du ønsker å senke denne debatten.

    *sukk*

  • Elin Thorsen

    Det sies at empati helbreder,og at det er vitenskapelig dokumentert. Det skal også være vitenskapelig bevist at å ha tillit til behandler er viktigere for graden av tilfriskning enn hvilken metode som blir brukt. ((Jeg har ikke tid til å lete det opp men det har kanskje du lyst til å gjøre?) Vi har alle sterke selvhelbredende krefter som settes i gang når vi blir sett, hørt og forstått. Mitt inntrykk er at vi treffer mennesker med sterke empatiske evner både innen den medisinske -, den alternative – og den troende verden. Og vi møter det motsatte alle tre stedene. Jeg tviler på at en tankefeltterapeut uten empatiske evner kan vise til fornøyde kunder/pasienter, ei heller en religiøs helbreder eller lege.

    Jeg tenker det er interessant å undersøke hvor stor grad av empati og tillit som må være tilstede for at en metode som TFT skal gi opplevde gode resultater/fornøyde kunder. Kanskje noen føler seg fristet til å undersøke det?

    Det er viktig å ha et verktøyskrin med metoder, men det er i mine øyne uten tvil behandleren som er det største verktøyet. Vi kan alle velge bort behandlere vi ikke får tillit til. Vi trenger ikke først og fremst velge bort metoden. Vil jeg ikke forhåndsbetale for timer og slik teste ut en behandler, så velger jeg bort det alternativet.

    Jeg har selv erfaring med å få dempet og fjernet lammende panikkangst for hest, på 3 x 15 minutt TFT. Angsten var en reaksjon jeg fikk etter et overraskende og svært smertefullt spark i låret fra en kjær hest i stallen. For meg er det uinteressant om behandlingen med TFT kan bevises vitenskapelig, – det som betydde noe var at behandlingen umiddelbart satte meg istand til å gjøre jobben min med å hente 7 hester på beite, og det fikk meg opp i salen slik at jeg kunne fortsette å ri min egen hest. Verdien av dette var ubetalelig, så mitt utlegg til behandling var mikroskopisk i forhold. Jeg kjente behandleren og hadde stor tillit til henne fra før, jeg visste at hun ønsket det beste for meg. Hvor stor betydning hadde det for mine gode resultater, kunne hun valgt en annen metode enn TFT og lyktes like raskt ? Hvilken behandling kunne alternativt vært brukt i mitt tilfelle ?

  • jbm

    Elin Thorsen skrev:

    …Jeg har selv erfaring med å få dempet og fjernet lammende panikkangst for hest, på 3 x 15 minutt TFT. Angsten var en reaksjon jeg fikk etter et overraskende og svært smertefullt spark i låret fra en kjær hest i stallen. For meg er det uinteressant om behandlingen med TFT kan bevises vitenskapelig, – det som betydde noe var at behandlingen umiddelbart satte meg istand til å gjøre jobben min med å hente 7 hester på beite, og det fikk meg opp i salen slik at jeg kunne fortsette å ri min egen hest. Verdien av dette var ubetalelig, så mitt utlegg til behandling var mikroskopisk i forhold. Jeg kjente behandleren og hadde stor tillit til henne fra før, jeg visste at hun ønsket det beste for meg. Hvor stor betydning hadde det for mine gode resultater, kunne hun valgt en annen metode enn TFT og lyktes like raskt ? Hvilken behandling kunne alternativt vært brukt i mitt tilfelle ?

    Jeg kan forstå at du er fornøyd med at du er kvitt angst, men ville det ikke vært bedre for andre i din situasjon at vi faktisk er sikre på hva som er årsaken til din helbredelse? Gitt at et menneske med angst, rådfører seg med 10 venner og får 10 ulike anbefalinger. Deretter setter seg i kontakt med de ulike behandlingsformer.

    Tilfeldig rekkefølge:
    1) Homøopati
    2) Øreakkupunktur
    3) Engleskole
    4) Fotsoneterapi
    5) Yoga
    6) Selvsuggesjon
    7) Sjaman
    8) Telefonsamtale Snåsamannen
    9) Astrologi
    10) TFT

    Uten at jeg er kjent med priser, anslår jeg bare 1000 per behandlingsform. Etter 10 ulike behandlinger, 10.000 kroner, er sykdommen kurert? Når det ikke er viktig hva som kurerte denne, så kan jeg forstå det, 10.000 er utvilsomt en billig pris å betale for å bli frisk.

    Hva om det ikke var det siste som gjorde deg frisk? Hva om det var behandling 4 eller 5, som bare trengte litt «modningstid»?

    Oppfølging: hva om du etter å blitt frisk av en sykdom, får en ny diagnose? Ville det ikke da vært en stor fordel og visst hva som egentlig forårsaket helbredelse? Skal man fortsette runddansen mellom de ulike tilbydere nok en gang? Skal man gå til det siste man erfarte?

    Og, hva vil du anbefale venner og kjente? Den siste behandlingsform du prøvde eller den som faktisk virket, men som vi ikke vet hvilken egentlig var?

    I mine øyne er denne praksis umoralsk om man ikke tok seg betalt, at det koster skjorta er ikke det minste bedre, selv om det er ganske sikkert er sammenheng mellom svært kostbar placebo og forventet effekt.

  • Johan inge lie

    Har hjulpet mange med å stoppe smerter ved tft. Har selv brukt det både mot leddsmerter ,depresjon,flyskrekk,stress,dårlig nattesøvn m m. Jeg vet at det virker og anbefaler alle å bruke metoden. Jeg kombinerer eft og tft. Jeg er også veldig skeptisk , men når man har så store smerter at man nesten eller ikke fungerer så er man vilig til å prøve alt selv om det virker helt idiotisk. Vedkomende som skriver så fordømmende om tft er nok frisk som en fisk og forstår ikke problemet. Det gjør ikke friske personer som aldri har vært syk. De er bare fordømmende og sier at det koster mye penger.prøv å leve i det smertehelvete jeg hadde så har du også betalt hvis det kunne være mulighet for å bli frisk. Jeg fikk også en kjæmpe depresjon som var kurert på en halv time. Hadde da vært deprimert i over ett år. Jeg anbefaler å gå på you tube å se på efttapping. En som tidligere var foreleser ved lege studier Bruce Lipton har også noe å si til dere.

  • Informasjon

  • Sitatet

    Sex is a conversation carried out by other means. — Sir Peter Ustinov

  • Nyeste bloggposter

  • about.me

    Always be skeptical, but dare to be naive.

    Born in Tanzania, 1974. Grew up in Norway (Sirdal) and Kenya. Lives in Oslo.

    Skeptic, secular humanist and nerd @heart.

    Blogger, writer, musician and father @private.

    CEO and web developer @Thin.

  • DiSQUS

  • Stikkordsky

  • Tordenbloggen 2010

    unfiltered perception ble kåret til Norges beste blogg i 2010.

    Se hva leserne sier om bloggen min her.

  • Oppgi din e-postadresse og få varsling hver gang jeg legger ut en ny bloggpost!

  • Velg kategori

  • Arkiv: Vis måned/år

  • Sånne telledingser

  • Meta