Babel Fish Spam og Frp

Jeg mottok nettopp følgende mail:

Kjære kunde!

Vi har vært venter på deg til å kontakte oss for Bekreftede
pakke som er
registrert med oss for levering til din bolig. Vi hadde trodd
at avsenderen ga du våre kontaktdetaljer. Det kan være av
interesse for deg
vet at
et brev er også lagt til i pakken. Men vi kan ikke sitere sin
innhold
deg via e-post for personvern årsaker.

Vi forstår det slik at innholdet i pakken din selv er en Bank
Draft verdt
$ 800000,00 USD, FedEx ikke skipet pengene i kontanter eller
sjekker, men Bank Utkast
er shippable. Pakken er registrert hos oss for sending av
kollega
og din kollega forklarte at han er fra norway, men han er her
i Nigeria for tre (3) måneder landmåling prosjekt som han
arbeider med en
konsulent firma i Nigeria Vest-Afrika Vi sender deg denne e-
posten fordi
pakken din er blitt registrert på en Special Order.

Hva du trenger å gjøre nå, er å kontakte vår Delivery
Institutt for umiddelbar
avsendelse av pakken til bolig-postadresse. Vær oppmerksom på
at så snart
Levering Team bekrefte dine opplysninger, vil det ta bare en
arbeidsdag (24
timer) for pakken for å komme det utpekte målet. For din
informasjon, mva og levering kostnader samt Forsikring
avgiftene har vært
betalt for av dine kollega før pakken ble registrert. Merk at
betaling som er gjort på forsikringen, Premium & Lagersalg
Sertifikater, er å
bekrefter at Bank Draft er ikke et stoff Affiliated fond
(DAF) verken er den
midler til å sponse terrorisme i landet. Dette vil hjelpe deg
å unngå enhver form
søk fra den monetære unionen Authority av landet.

Men du er nødt til å betale summen av £ 105GBP til FedEx
Levering
Institutt blir full betaling for Sikkerhet Holde Avgift av
FedEx Online
Levering Post som fremgår av våre retningslinjer for vilkår
og tilstand. Også
informert
at din kollega ønsket å betale for Sikkerhet Holde avgift,
men vi gjør ikke
akseptere slik betaling vurderer fakta at alle elementer og
pakken som er
registrert hos oss har en gang begrensning, og vi kan ikke
godta betaling ikke
vite når du vil bli kontaktet oss for pakken din eller svare

oss. Så vi kan ikke ta ansvar for å ha akseptert en slik
betaling incase av eventuelle
mulig demurrage.

Kindly oppmerksom på at kollegaen din ikke lar oss med andre
information.We
håper at du svarer til oss så snart som mulig, fordi hvis du
unnlater å svare
før utløpsdatoen for pakken din, kan vi se pakken til den
britiske
Kommisjonen for Velferd som pakken ikke har en returadresse.

Vi ber deg ta kontakt med levering avdeling (FedEx Levering
Post) med detaljer
gitt nedenfor:

FedEx Online Delivery Post
Kontakt person: Gary Anderson
E-post: [email protected]
Tel: 234 703 684 2434 (bare på engelsk)

Vi ber deg fylle ut skjemaet nedenfor og send den til e-post
adressen som er oppgitt ovenfor.
Dette er obligatorisk å bekrefte postadresse og
telefonnummer.

Fullstendige navn:
Telefon:
Poststed:
By:
TILSTAND:
Land:

Vi ber deg fylle ut skjemaet ovenfor og toppturer den til
levering manager:
[email protected]

Så snart informasjonen er mottatt, vår levering team vil gi
deg
nødvendig betaling prosedyren slik at du kan påvirke betaling
for
Sikkerhet
Holde Fee. Så snart de bekrefte betalingen din kvittering på
£ 105GBP som er
tilsvarende $ 210, vil de ikke nøle med å sende dine
pakken, så vel
som den vedlagte brev til din bolig. Det tar vanligvis 24
timer å være en
over natten levering.

Merk at vi ikke var instruert til e-post, men på grunn av høy
prioritet
pakken vi hadde å informere deg som avsenderen ikke forlate
oss med sin
telefonnummer fordi han erklærte at han nettopp kommet
Nigeria og han har ikke fikse
hans telefonen ennå. Vi har faktisk personlig forseglet
banken utkast, og vi fant
e-kontakt i mottaker-kolonnen som mottaker av de fremste
pakken.

Sørg for å kontakte levering avdeling med e-post adressen som
er oppgitt ovenfor
og sørge for å fylle i skjemaet ovenfor i tillegg til å
aktivere en vellykket
reconfirmation.

Ikke svar på denne e-posten fordi denne e-postkontoen ikke er
overvåket. Send
informasjon til: [email protected]

Med vennlig hilsen,
Mrs. Margaret Blaire.
FedEx Online Team Management.
Alle rettigheter er forbeholdt. © 1995-2008
————————————————– ———–
——————-
————————–
Denne E-post er bare for de ovennevnte Adressatene. Det kan
inneholde konfidensiell eller
Privilegert informasjon. Hvis du ikke er en adressat må du
ikke kopiere,
distribuere, offentliggjøre eller bruke noe av informasjonen
i den, eller eventuelle vedlegg.
————————————————– ———–
——————-
————————–
FEDEX intl>>> Licence OF FEDERAL EXPRESS CORPERATION.

Jeg holdt selvsagt på å gå i fella. Jeg mener, hvem vil vel ikke betale en god tusenlapp til en ukjent mottaker for en pakke man ikke venter på, sendt fra en venn man ikke kjenner til som jobber i Nigeria, basert på varsling fra selveste FedEx som bruker en gratis Microsoft live.com-mailadresse med en tekst som åpenbart er oversatt av babel.altavista.com eller tilsvarende tjeneste?

Heldigvis har jeg et skarpt øye, og rett før jeg sendte mine personlige detaljer til FedEx for å finne ut hvordan jeg kunne få gitt dem pengene de ba om og dermed motta de 800.000 amerikanske dollar som jeg sikkert ikke ville ha noen problemer med å sette inn på min bankkonto uten at noen ville heve et øyenbryn, oppdaget jeg noen mistenksomme detaljer. I kontaktinformasjonen ble jeg i tillegg til fullstendig navn, postested, telefonnummer, by og land, bedt om å oppgi TILSTAND. Hva burde jeg skrive her? Forventningsfull? Nysgjerrig? Sulten? Eller kunne det være at de rett og slett mente den engelske ordet STATE, noe uheldig oversatt…? Hm.

Nei huff, spammere i dag er ikke som før i tiden, i internettets gullalder, da man kunne stole på å bli lurt av oppegående mennesker med en godt gjennomtenkt scam. Det var greit å bli lurt når man visste at den man ble lurt av var smartere enn en selv.

Når jeg mottar en slik spam-mail må jeg stille meg selv noen spørsmål omkring spammernes intelligens. Hvorfor sendes ikke heller mailen på engelsk? Den norske maskinelle oversettelsen er totalt uleselig og tilnærmet uforståelig. Tror ikke spammeren at dette vil være en faktor som får mottaker til å lure på troverdigheten av mailen? Og hvorfor i all verden bruker man ordet Nigeria, et ord som normalt får spamfiltre til å gå amok? Av alle land å velge i disse spam-tider, så velger man da vitterlig ikke Nigeria som avsenderland når dette ikke er relevant for selve svindelen! En annen ting jeg lurer på er hvorfor man lokker med en slik absurd høy pengesum? Åttehundretusen dollar. Rundt fem millioner kroner. Ingen kan motta et slikt beløp uten å bli kontrollert av myndighetene. Hvorfor ikke et lavere beløp som er lettere å unndra skattemyndighetene, men som samtidig er stort nok til at en del vil føle det er verdt å investere en tusenlapp for å få? Jeg lurer også på hvordan man kan finne på å oppgi en live.com-adresse som svaradresse. OK, folk flest vil kanskje ikke reagere på dette, men det er virkelig slapt håndtverk. De kunne i det minste registrert et eget domene som fedexdelivery.com eller noe annet virket noenlunde overbevisende. Det ville kostet spammeren noen tiere og gitt en potensiell gevinst på det mangehundredobbelte.

Det er et skremmende lavmål. Men enda verre er det å tenke på at denne spammeren kun gjør dette av en eneste grunn: Det er lønnsomt. Med andre ord, det finnes et så høyt antall mennesker i verden som biter på dette at spammeren ikke trenger å legge lista høyere. Sett i forhold til disse menneskene er spammeren reneste Einstein.

Lar man seg lure av såkalt Nigeria-svindler burde man av hensyn til sammfunnets, og ens egen, sikkerhet fratas stemmeretten i en lang periode. Staten burde fortrinnsvis også sette personen på et obligatorisk toårig kurs i kritisk tenkning. Det finnes vel lite som er farligere en grådighet kombinert med dumhet. I Norge er disse menneskene heldigvis lette å identifisere. De har nemlig organisert seg, og hvert fjerde år går de til valgurnene og gir sin stemme til Frp.

Frp-velgere må utvilsomt være overrepresentert på medlemslistene til ulike pyramidespill. I min egen kommune består Sirdal Frp stort sett av tidligere T5PC- og WGI-medlemmer og -promotører. Det alene vitner om en korttenkthet og egoisme som gjør at politikerrollen de nå innehar bare virker kvalmende. Disse menneskene, som tidligere satte sin lit til et pengespill hvor man dyrket ideen om de 5% rikeste verdensborgere sin uovertreffelighet, skal nå styre et samfunn hvor de skal ta spesielt hensyn til de aller svakeste gruppene.

Det kan vel vanskelig dokumenteres, men jeg tror ikke jeg tar så veldig feil om jeg påstår at Frp-velgere også må være overrepresentert på listen over folk som lar seg lure av Nigeria-svindlere. I så fall er det kanskje ikke så galt at det ikke er godt for noe?

Fant du noe feil i bloggposten? Gi meg gjerne beskjed via kontaktskjemaet eller kommentarfeltet nedenfor, så vil jeg korrigere feilen. Husk at du må spesifisere hva som er feil/upresist og hvorfor, helst med god dokumentasjon hvis relevant.


Vil du booke meg til foredrag om kritisk tenkning, vitenskapsformidling, sosiale medier eller annet? Ta en kikk på hva jeg kan tilby, mine tidligere oppdrag, og bookinginformasjon her!


Likte du dette? I så fall kan du støtte mitt arbeid ved å bli patron på patreon.com/tjomlid for å få tilgang til mer ekslusivt innhold og hjelpe meg til å produsere mer av det jeg brenner for!