I sommer fikk jeg et hyggelig oppdrag fra redaktør Kirsti Bergh i Human-Etisk Forbunds medlemsavis Fri Tanke om å skrive en artikkel om kritisk tenking. En slags «how-to» for menigmann for å gi noen tips og triks til hvordan man bør analysere fantastiske påstander om alt fra kosttilskudd til Snåsamannen.
Det var en stor utfordring og jeg slet lenge med å finne ut hvordan jeg skulle gripe det an, men fikk nå til slutt skrevet en artikkel til Fri Tanke. Denne artikkelen er nå endelig kommet på trykk og medlemmene i HEF skal ha fått avisen i postkassen.
Jeg var så heldig at artikkelen min faktisk ble «cover-story» i avisen, og du kan lese artikkelen i sin fulle prakt ved å laste ned PDF-versjonen av Fri Tanke 3-2010. Der får du se artikkelen med store bilder og korrekt layout på sidene 9 til og med 16.
Er du litt mer lat kan du lese den rett på web ved å klikke her.
Den positive responsen på artikkelen har gitt meg inspirasjon til å skrive mer, og jeg går nå med spennende planer for et større prosjekt. Mer info kommer så snart jeg har fått noen brikker på plass :-)
Fant du noe feil i bloggposten? Gi meg gjerne beskjed via kontaktskjemaet eller kommentarfeltet nedenfor, så vil jeg korrigere feilen. Husk at du må spesifisere hva som er feil/upresist og hvorfor, helst med god dokumentasjon hvis relevant.
Vil du booke meg til foredrag om kritisk tenkning, vitenskapsformidling, sosiale medier eller annet? Ta en kikk på hva jeg kan tilby, mine tidligere oppdrag, og bookinginformasjon her!
Likte du dette? I så fall kan du støtte mitt arbeid ved å bli patron på patreon.com/tjomlid for å få tilgang til mer ekslusivt innhold og hjelpe meg til å produsere mer av det jeg brenner for!