> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://tjomlid.com/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Vidar Kleppe taler med to tunger
- URL: https://tjomlid.com/vidar-kleppe-taler-med-to-tunger/
- Published: 2009-05-29T19:15:41.000Z
- Updated: 2026-03-08T23:42:33.000Z
- Author: Gunnar R. Tjomlid
- Tags: Bloggpost, PublishedPost, #substack, #substack-type-newsletter, #substack-access-only_paid, #Import 2024-12-22 18:32

Etter at Våler kirke brant ned natt til i dag, har Demokratenes leder, Vidar Kleppe, gått ut med [følgende uttalelse](http://www.frie-ytringer.com/?p=6879&ref=tjomlid.com):

> \- Å sette fyr på Gudshus, som kirker og moskeer, er langt mer alvorlig enn å sette fyr på en vanlig tom bolig.  
>  
> \[...\]  
>  
> \- En person som setter fyr på en kirke angriper dessuten et av kjernepunktene i vårt demokrati, religionsfriheten. Det må derfor slås ekstra hardt ned på kirkebranner.

Det er godt å se at Kleppe er så opptatt av religionsfriheten og vernet om religiøse bygg. Men vent nå litt. Hvem var det som på tampen av 2006 uttalte [følgende](http://www.dagbladet.no/nyheter/2006/11/29/484488.html?ref=tjomlid.com)?

> \- Vi skal ikke ha noe muslimsk symbolbygg i vår by. Og heller ikke bønnerop. I Kristiansand skal kirkeklokkene ringe fritt. Moskeer er bruhode for kriminalitet og menneskefiendtlige holdninger, og dette vil øke med et slikt bygg.  
>  
> \- Moskeene er tilholdssted for ytterliggående islamister som jeg ikke vil gi fotfeste i Kristiansand.

Jupp, du tippet riktig. Og året før foreslo Kleppe å stenge alle moskéer i Norge, [fordi](http://www.vg.no/nyheter/innenriks/norsk-politikk/artikkel.php?artid=283785&ref=tjomlid.com):

> \- Vi er en kristen nasjon som må verne om de kristne grunnverdiene.

Han har og foreslått at det skal være [forbudt for imamene å tale på andre språk enn engelsk og norsk](http://www.frie-ytringer.com/?p=6203&ref=tjomlid.com), fordi ellers vet vi ikke hva de kan finne på å si. I tillegg ønsker han spanere som overvåker alt som skjer i moskéene.

Kleppe vil ha religionsfrihet. Men bare for kristne. Han vil også ha ytringsfrihet, men samtidig sørge for å overvåke alle som kan finne på å si noe han ikke liker.