Interessen for spiritisme har økt her i landet etter at prinsesse Märtha Louise stod frem med sine personlige problemer og vrangforestillinger. Medium og leder for Norsk Spiritualistisk Trossamfunn, Andre Kirsebom, forstår at mange er skeptiske, og uttaler til VG:
– Det er ekstremt vanskelig å gi beviser for noe du ikke kan se.
Tja, er det egentlig det? La meg se:
- Luft
- Elektrisitet
- Magnetisme
- Gravitasjon
- Elementærpartikler
- Sorte hull
Det er mye vi ikke kan se som vi likevel kan vise og måle at eksisterer*.
Det er rett og slett utrolig hva man kan få til om man prøver, spesielt om man benytter seg av velprøvde metoder som i hundrevis av år har vist seg å være effektive i å avdekke egenskaper ved vårt fantastiske univers. Jeg kan vel ikke se at spiritistene noengang har lagt spesielt mye arbeid å bevise noenting som helst. Deres energi går vel mest til å bli fornærmet og såret hvis noen tør stille spørsmål ved deres ikke-dokumenterte opplevelser.
Jeg har bare et sitat å gi den godeste Kirsebom:
«The invisible and the non-existent look very much alike.»
– Delos McKown
* Jada, dette kommer an på definisjonen av å se.
Fant du noe feil i bloggposten? Gi meg gjerne beskjed via kontaktskjemaet eller kommentarfeltet nedenfor, så vil jeg korrigere feilen. Husk at du må spesifisere hva som er feil/upresist og hvorfor, helst med god dokumentasjon hvis relevant.
Vil du booke meg til foredrag om kritisk tenkning, vitenskapsformidling, sosiale medier eller annet? Ta en kikk på hva jeg kan tilby, mine tidligere oppdrag, og bookinginformasjon her!
Likte du dette? I så fall kan du støtte mitt arbeid ved å bli patron på patreon.com/tjomlid for å få tilgang til mer ekslusivt innhold og hjelpe meg til å produsere mer av det jeg brenner for!