I kveld sendte TV2 hjelper deg et innslag hvor de rettet et kritisk søkelys på slankepillen Nushape og dets produsent Nuform. Faste lesere av bloggen vet at jeg selv har fotfulgt Nuform i over et år, så det var hyggelig å se at TV2 nå også dasket dette kyniske og løgneriske selskapet litt på stompen.
Innslaget kan sees gratis her: Slankepille ga økt vekt
Her tar de for seg stort sett de samme momenter som også jeg har gjort her i bloggen, bl.a.:
- Mannen bak studien som Nuform kaller sitt "vitenskapelige bevis" er Dr Erling Thom, som tilfeldigvis også er samme mann som har utviklet slankepillen og dermed naturligvis har direkte økonomiske interesser i en positiv studie.
- Studien er liten og aldri replikert av andre forskere.
- Resultatene er ikke klare og banebrytende, og aldri publisert i noe ledende vitenskapelig peer-reviewed tidsskrift.
- Studien dokumenterer ikke at pillen er trygg og ikke har bivirkninger.
- Markedsføringen til Nuform serverer påstander om slankeeffekt som det overhodet ikke er hold i.
- Daglig leder i Nuform, Kjell Nødtvedt, unnviker vanskelige spørsmål og gjemmer seg som vanlig bak argumentet om "pågående sak" med Forbrukerombudet/Markedsrådet, som gjør at han ikke kan uttale seg. Det samme gjorde han mot meg. Hendig.
- Nødtvedt har ikke peiling på hvordan en vitenskapelig studie skal utformes, og hva som kreves for å kunne hevde at noe er vitenskapelig dokumentert.
- Fagfolk hevder at denne type piller ikke har noen dokumentert effekt, og Forbrukerombudet har forbudt videre markedsføring av produktet.
Ettersom Forbrukerombudet nå har stoppet markedsføringen av Nushape, finner man nå kun en pressemelding fra Nuform på websidene nushape.no. Her argumenterer de bl.a. for at den vitenskapelige studien til Dr E. Thom viser en slankeeffekt, men overser da alle svakheter ved studien som jeg bl.a. har pekt ut direkte ovenfor Kjell Nødtvedt, og som han selv innrømmet burde følges bedre opp.